Zdravé oči už v škôlke štartujú nový ročník, prihláste sa!

Zdravé oči už v škôlke štartujú nový ročník, prihláste sa!

Obľúbený preventívny program zameraný na zdravie detského zraku Zdravé oči už v škôlke, na ktorom participuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s o. z. BILLA ľuďom, spúšťa už štvrtý ročník.

Celý skríning prebieha v dobrej nálade.
Fotografia: Celý skríning prebieha v dobrej nálade.

Minulý školský rok navštívili odborné pracovníčky ÚNSS 447 škôlok a skontrolovali zrak 20 285 škôlkarom. Odporúčanie z nich dostalo 2 955 z nich, čo je 15 %. „Kontrola zraku je rýchla, dieťaťa sa vôbec nedotýkame, pretože meriame na diaľku. Prístroj nám v podstate premietne do čísel to, ako škôlkar vidí a naši pracovníci ich vyhodnotia,“ vysvetľuje Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS. Každé dieťa dostane certifikát o vyšetrení, ktorý v prípade odchýlky rodič zanesie pediatrovi. Ak zistí u dieťaťa zníženú zrakovú ostrosť, odošle ho na vyšetrenie k oftalmológovi.

Kontrola zraku je rýchla a bezbolestná.
Fotografia: Kontrola zraku je rýchla a bezbolestná.

Čo všetko naše merania odhalia?

Skríning sa zameriava na odhalenie refrakčných porúch zraku ako ďalekozrakosť, krátkozrakosť, anizometropia, tupozrakosť a škúlenie. Každá z nich má za následok zníženie zrakovej ostrosti a musí sa korigovať okuliarmi. Vekový rozptyl detí na skríning je určený od 3 do 6 rokov a je vyberaný zámerne. Do šiesteho roku života sa ešte deťom vyvíja videnie a vieme ho včasnou a adekvátnou liečbou ovplyvniť. „Škôlkar doma väčšinou nevie sám povedať, že vidí horšie alebo inak, preto si poruchu zraku nemusí všimnúť ani rodič. Môže však testovať zrak svojho dieťaťa aj v domácom prostredí, napríklad sa zahrať na piráta, aby prekrývaním očí zistil, či vidí oboma očami rovnako, či rozoznáva detaily a farby,“ hovorí Beáta Bušányová, odborná garantka projektu Zdravé oči už v škôlke a primárka Kliniky detskej oftalmológie NÚDCH.

Občianske združenie BILLA ľuďom podporuje projekt už štvrtý rok. Aj v tomto ročníku poskytne financie na návštevu škôlok a na skríning zraku u ďalších 20 000 detí. Škôlky sa môžu začať registrovať na merania 4.10.2019 od polnoci na stránke Zdravé oči už v škôlke.

Kliknite na tento odkaz a prihláste do programu aj vašu škôlku!

Každá škôlka získa sadu edukačných hračiek

Novinkou tohto ročníka sú sady ekologických drevených edukačných hračiek od slovenského výrobcu Šikulkovo. Ide o ručne robené makety ovocia a zeleniny, do ktorých môžu škôlkari navliekať šnúrky. Pomôžu im tak udržať si ostrý zrak a precvičovať jemnú motoriku. Výber hračiek schvaľuje aj garantka projektu, B. Bušányová: „Tieto hračky sú výbornými prostriedkami pri liečbe tupozrakosti, ale aj z preventívneho hľadiska, kedy môžete zistiť, či dieťa nemá ťažkosti s videním pri zvládaní hry. Škôlkar si cvičí koordináciu v línii oko – ruka, kedy sa zapája aj zrak.“ Vďaka o. z. BILLA ľuďom dostala sady týchto hračiek aj Klinika detskej oftalmológie NÚDCH. Okrem nich občianske združenie venovalo klinike tento mesiac aj jedinečný prístroj na liečbu tupozrakosti prostredníctvom virtuálnej reality, ako aj ďalšie tri prístroje na precvičenie si zraku a vizuálneho vnímania. NÚDCH je teraz jedinou štátnou nemocnicou, ktorá disponuje takýmito prístrojmi.

Každá škôlka dostane sadu hračiek na rozvoj zraku.
Fotografia: Každá škôlka dostane sadu hračiek na rozvoj zraku.

Problém so zrakom zistili aj dcérke známeho moderátora Matúša Krnčoka. Škôlkarke Terezke odhalili menšie odchýlky a astigmatizmus, ktoré potvrdil aj oftalmológ. „Terezka sa ihneď dožadovala okuliarov, hoci dovtedy ani len netušila, že nevidí tak, ako by mala. Teraz už vďaka nim nespadne na rovnej zemi. 🙂 Ďakujeme o. z. BILLA ľuďom za skvelú prácu garantovanú odborníkmi, že deťom dáva šancu vidieť tak, ako majú,“ vyznáva sa moderátor.

Skríningový prístroj
Fotografia: Skríningový prístroj