Zúčastnili sme sa na festivale Inter Nos

Zúčastnili sme sa na festivale Inter Nos

Každý z nás má silné stránky. Ak ste vo štvrtok 6. septembra zašli na Mariánske námestie do Žiliny, určite vás o tom v rámci festivalu Medzi nami – Inter Nos presvedčili. Tento projekt Nadácie Krajina harmónie prišiel po úspešnom medzinárodnom festivale tvorivosti a fantázie s názvom Jašidielňa a jeho cieľom je podporiť vzájomné porozumenie medzi ľuďmi. Bez ohľadu na ich výšku, váhu, farbu pleti, peňaženku či postihnutie. Všetci predsa tvoríme komunitu a rôznorodosť treba oceniť.

Domino pre ľudí so zrakovým postihnutím
Fotografia: Domino pre ľudí so zrakovým postihnutím

Program naplnili interaktívne divadelné, hudobné, literárne a výtvarné predstavenia. Otvorili ho aktivity na stretnutie s inakosťou a Big band žilinského konzervatória, ďalší bod bol step Terry, predstavenie Školy tanca TŠ Ľ. Plešingera. Popoludnie spestrilo hudobné prekvapenie Experience 2 go, od 18:30 do 19:30 bol priestor rezervovaný pre Balkansambel a od 20:30 do 21:30 pre diskotéku pod holým nebom.

Spoločenské hry pre nevidiacich a slabozrakých
Fotografia: Spoločenské hry pre nevidiacich a slabozrakých

Aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pridala ruku k dielu. Krajské stredisko Žilina ponúklo možnosť vyskúšať si spoločenské hry pre ľudí so zrakovým postihnutím a slalom s bielou palicou. Samozrejme s klapkami na očiach.

S klapkami na očiach a bielou palicou v ruke
Fotografia: S klapkami na očiach a bielou palicou v ruke

Deťom od troch do šiestich rokov sme merali zrakové parametre. Bezbolestne, bezplatne a s výsledkom známym ihneď. Sedem škôlkarov sa dozvedelo, či sa u nich nerozvíjajú, alebo už nešarapatia škuľavosť, tupozrakosť, astigmatizmus či iné očné poruchy. Dve z nich od nás dostali odporúčanie na podrobnejšie vyšetrenie zraku.