Dcérke ste zachránili zrak…

Dcérke ste zachránili zrak…

„V novembri minulého roka sa u nás, v MŠ Hviezdoslavova, v Ivanke pri Dunaji konal skríning zrakových parametrov. Myslela som si, že moja dcéra má zrak v najlepšom poriadku, nakoľko sme boli v sledovaní očnej ambulancie kvôli névam na telíčku. Okrem toho som učiteľka v materskej škole, takže som bola presvedčená, že moja dcéra sa nevymyká priemeru a jej zrak je určite dobrý,“ napísala nám v úvode svojho mailu pani Paulína, mamička 5-ročnej Dianky.

„Nakoľko bola možnosť skríningu prostredníctvom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, dcérka sa ho zúčastnila. Z výsledku som bola nepríjemne zaskočená, pretože pravé oko nebolo možné zmerať a ľavé oko vykazovalo silnú dioptriu. Samozrejme, bola som presvedčená, že sa asi stala chyba, veď moje dieťa robí všetky úkony na sto percent, nikdy sa nesťažovalo… Avšak zneistela som a objednali sme sa k lekárke na očné vyšetrenie. Výsledok bol katastrofálny! Absolútne som nečakala, že moja dcéra bude mať na pravom očku 5-ku dioptriu, na ľavom 3,75 a astigmatizmus. Nechápala som, ako je to možné, veď som si myslela, že ak ja v predškolskom veku nezistím odchýlku, tak asi nikto… Preto bolo pre mňa celé zistenie dvojnásobným sklamaním, nakoľko som si prišla ako úplne nemožná mama.

Dnes nosí moja dcérka už 5 mesiacov okuliarky, ktoré jej totálne zmenili život. Keď si ich dala po prvýkrát na očká, povedala mi, ako je na svete krásne… Každé jedno ročné obdobie, ktoré prežíva, má pre ňu zrazu úplne iný význam. Rozpráva mi o veciach, ktoré predtým nedokázala úplne pomenovať a teší sa z maličkostí, kvetov, pavúkov, má radosť, keď nájde slimáka. 😊

Preto sa vám chcem zo srdca poďakovať za váš čas, ktorý venujete práci v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Verte mi, že to má zmysel!!! Som vám nesmierne vďačná a navždy vám budem zaviazaná. Zachránili ste dcérkin zrak, má šancu očko naštartovať. Z pozície učiteľky v materskej škole viem ešte o ďalších dvoch deťoch, ktoré vďaka vám zistili, aká je realita.

Prajem vám veľa trpezlivosti, veľa síl a nech vás pri srdiečku hreje pocit výborne vykonanej práce!“

Šťastná mama s dcérkou Diankou
Fotografia: Šťastná mama s dcérkou Diankou

Dievčatko Dianka
Fotografia: Dianka